2021 Oscar Ödülleri sahiplerini buldu

93. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu. Salgına karşın, deneme ve sosyal uzaklık önlemleri alınarak yüz yüze yapılan 93. Oscar Ödülleri töreni, Los Angeles’taki Dolby Tiyatrosu ve Union Garı’nda gerçekleşti. Altı dalda namzet olan Nomadland, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu ödülleri elde etmek üzere toplam üç Oscar kazandı.

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi kadar 1929’dan bu yandan verilen Oscar Ödülleri, bu sene 93. kez sahiplerini buldu. Sinema dünyanın en prestijli ödülleri kabul edilen Oscar Ödülleri, bu yıl öyle çok ödül töreni salgın sebebiyle sanal sahnede ve uzaktan bağlantı aracılığıyla yapılırken, yüz yüze bir faaliyet olarak düzenlendi. Pandemi dolayısıyla iki ay gecikmeli olarak yapılan 93. Oscar Ödülleri töreni, deneme ve sosyal mesafe önlemleri alınarak Los Angeles’taki iki farklı mekanda gerçekleştirildi: Ödül töreninin geleneksel evi Dolby Tiyatrosu ve Union Garı. Resmi Olarak bir sunucusu olmayan 2021 Oscar Ödülleri töreninde kırmızı halı geçidinin peşinde sinema dünyasının en iyileri açıklandı.

EN YAŞLI AKTÖR ANTHONY HOPKINS

Her yıl En İyi Film Ödülü gecenin sonunda açıklanırken, bu yıl daha erken açıklandı.Ödül törenlerinin favori filmi Nomadland geceden 3 ödülle ayrılırken, David Fincher filmi Mank 4 Oscar ödülünün sahibi oldu. Amerikalı senarist Herman J. Mankiewicz’i konu bölge Mank, en iyi film, en iyi erkek oyuncu ve en iyi yönetmenin de arasında bulunduğu 10 dalda, azami kategoride aday gösterilen yapıt olmuştu.

Frances McDormand, Nomadland’de performansıyla En İyi Bayan Oyuncu seçilirken, Anthony Hopkins, The Father filmiyle En İyi Erkek Oyuncu oldu. McDormand üçüncü kez Oscar kazanırken, 83 yaşındaki Hopkins, Kuzuların Sessizliği’nden sonradan ikinci kez En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazanmış oldu. Bu ödül, Hopkins’e en yaşlı oyunculuk Oscar kazanan aktör unvanını da kazandırdı.

EN İYİ YÖNETMEN ÖDÜLÜ İKİNCİ KERE BİR KADININ OLDU

En iyi yönetmen ödülüne ise Nomadland filminin yönetmeni Asya kökenli Chloé Zhao aldı.

Chloé, 93 yıllık Oscar Ödülleri geleneğinde en iyi yönetmen ödülünü alan ikinci kadın oldu.

Ödülünü kabul ederken yaptığı konuşmada, Chloé, “Bu ödülü, ne dek güç olursa olsun içlerindeki iyiliğe ve birbirlerinin içindeki iyiliğe tutunmak için cesaret ve inanca sahip olanlar için alıyorum” dedi.

Bu yıl Oscar’da Chloé’nin yanı sıra Promising Young Woman filminin yönetmeni Emerald Fennell da benzer kategoride gösterilen ikinci kadın yönetmen olmuştu.

Daha önce 2010’da Hurt Locker filminin yönetmeni Amerikalı Kathryn Bigelow almıştı.

İşte 93.Fennell kazanmayı beklemediğini söyledi.

En İyi Tezgâhtar Erkek Oyuncu: Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah). Kaluuya, konuşmasında ‘ilişkiye girerek kendisini dünyaya getirdikleri için’ ebeveynlerine teşekkür etti.

Daniel Kaluuya

En İyi Muavin Kadın Oyuncu: Youn Yuh-jung (Minari)

Youn Yuh-jung

En İyi Benzersiz Şarkı: ‘Fight For You’ ile Judas and the Black Messiah

En İyi Eşsiz Müzik: Soul

En İyi Üretim Tasarımı: Mank

En İyi Film Kurgusu: Sound of Metal

En İyi Sinematografi: Mank

En İyi Belgelere Dayanan: My Octopus Teacher

En İyi Kısa Film: Two Distant Strangers

En İyi Uluslararası Film: Another Round

En İyi Kısa Belgeli: Colette

En İyi Görsel Efekt: Tenet

En İyi Canlandırma: Soul

En İyi Ses Kurgusu: Sound of Metal

En İyi Kostüm Tasarımı: Ann Roth

En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı: Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal ve Jamika Wilson.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir