67. Sait Faik Abasıyanık Hikaye Armağanı yazan Şermin Yaşar’ın oldu

Şair, öykü ve roman yazarı Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye bahşedilen ‘Sait Faik Hikaye Armağanı’ sahibini buldu. Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle 67. defa düzenlenen yarışmada, yazan Şermin Yaşar ödüle değer görüldü.

Doğan Hızlan’ın başkanlığını üstlendiği Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Metin Celal, Prof. Dr. Murat Gülsoy ve Beşir Özmen’in yer aldığı jüri, 67. Sait Faik Hikaye Armağanı’nı “insan psikolojisinin karanlık yanlarını ustaca sabit durum örgüleri ve ironik bir dille anlatmakta gösterdiği başarıdan nedeniyle” Şermin Yaşar’ın ‘Deli Tarla’ adlı kitabına vermeyi kararlaştırdı.

Açıklamada görüşlerine yer bahşedilen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem, Şermin Yaşar’ı tebrik ederek, ödüle ilişkin şunları kaydetti:

“Sait Faik edebiyat tutkusunun yanı sıra bütün bir eğitim sevdalısıydı. Bizler de Darüşşafaka olarak, bir yanlamasına onun da fazla önemsediği ‘eğitimde fırsat eşitliği’ misyonumuzu sürdürürken, diğer yanlamasına da bizlere itimat edilen değerlere sahip çıkmaya, bir ‘kültürel belli’ olma yolunda muhakkak adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. Kültürümüze ve geçmişimize sahip çıkmanın daha parlak bir geleceğe kavuşmanın ön şartı olduğuna yürekten inanıyoruz. Umuyoruz, daha nice yazarlarımız kazandıkları bu ödüllerle Sait Faik’in ayak izlerini peşine düşüp takip edecek, ülkemizin kültürel gelişimine katkıda bulunacaklar. Bizler de Darüşşafaka olarak bu organizasyonun içerisinde yer almaktan daima büyük gurur duyacağız. Tercih sürecini özenle yürüten jüri üyelerimize ve bunun koordinasyonunu gerçekleştiren İş Kültür Yayınları’na da hem teşekkür etmek isterim.”

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan ise ödüle değer görülen Şermin Yaşar’ı ve yayıncısı Doğan Yayınlarını kutlayarak, “Sait Faik’in hikaye bayrağı her sene, daha da kuvvetli bir birikimle havalanıyor. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları olarak bu saygıdeğer ödüle katkı maddesi temin etmek bizler için bir onurdur.” ifadelerini kullandı.

Sait Faik Abasıyanık’ın annesi Makbule Abasıyanık göre 1955’te kurulan “Sait Faik Hikaye Armağanı”, 1964’ten itibaren Darüşşafaka Cemiyetince veriliyor. Sait Faik’in vasiyetnamesi doğrultusunda dönemin ileri gelen edebiyat ustalarından oluşturulan jüri, o sene içerisinde yazılı en iyi hikayeyi seçiyor.

Her sene yazarın vefat sene dönümü olan mayıs ayında bahşedilen armağanı geçen sene, ‘Döngel Dünya’ isimli kitabı ile Ethem Baran almıştı.

ŞERMİN YAŞAR KİMDİR? 

Yazar, 1982 yılında Almanya’da dünyaya geldi. Eğitimini Türkiye’de bölge ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olan Şermin Yaşar, tekrar bu alanda yüksek lisansını tamamladı. “Tarihi Güzelce Kal Lokantası”, “Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu” ve “Gelirken Ekmek Al” isimli hikaye kitaplarını Türk edebiyatına kazandıran Yaşar’ın ayrıca “Çok Hayal Kuran Çocuk”, “Oyun Takvimi”, “Dedemin Bakkalı”, “Kuş Masalları” ve “Abartı Tozu” adlı çocuk kitapları bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir