ABD’nin Nükleer Tabanca Yerleri İfşa Oldu!

Avrupa’nın çeşitli yerlerinde epeyce hassas şekilde saklanan ABD’ye ait nükleer silahların bulunduğu depo üsleri, askerler göre yanlışlıkla sızdırıldı.

İngiltere merkezli bir haber sitesi olan Bellingcat, bugün yazılan bir haberde ABD’nin nükleer silahlarını, silahların depolandıkları yerleri ve ABD askerlerinin kullandığı protokoller gibi manâlı bilgilerin sızdığı haberini açıkladı.

GİZLİ BİLGİLER AÇIĞA ÇIKTI

Haberin içeriğinde ABD askerlerinin bu bilgileri ezberlemek için kullandıkları us kartlarının, Google üstünde kolay bir arama ile konumlarının açığa çıktığı belirtildi. Bu noktaları korumakla görevli askerler kadar kullanılan data kartları, kameraların konumlarından, silahların türleri ve hangi depoda kaç adet tabanca olduğu, kasaların etrafındaki devriyelerin sıklığı gibi fazla sayıda ayrıntılı ve hassas bilgileri içeriyor.

İNCİRLİK ÜSSÜ DE DAHİL

İnternet ortamında açığa meydana çıkan ve çeşitli araçlarla ulaşılabilen bilgilerde Türkiye’nin İncirlik üssü de dahil almak üzere İtalya, Almanya ve Belçika’da ABD’ye ait nükleer silahlar olduğu bilgisi yer alıyor. Bellingcat’ın araştırmasına göre bu kartların 8 senedir halka açık olduğu öğrenildi. 

ABD ERİŞİM ENGELİ GETİRDİ

Haberin yayılması gerisinde ABD göre gönderilere erişim engeli getirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir