Birinin Instagram hesabını nasıl kapatırız, suç mu? Başkasının Instagram hesabını kapatma

Telif, rahatsız edici mesajlar, kopya içerikler, sahte profiller ve güya birçok nedenle dönem dönem başkasının Instagram hesabını kapatma işlemlerine gereksinim duyulabiliyor. Peki, bu durumda ne yapmak gerekiyor, Instagram’ın böyle bir şart için çözümü var mı?

BİRİNİN INSTAGRAM HESABINI NASIL KAPATIRIZ, SUÇ MU?

İlk olarak başkasının Instagram hesabını kapatmadaki nedeninizi şikayet ya da istek formunu doldurarak Instagram’a bildirmeniz gerekiyor. Gerekli bilgiler teftiş edildikten sonradan Instagram talebinizi haklı bulursa o hesap kapanır. Fakat bunun için telifle alakalı bir durum varsa telif sahibi sizin olmanız gerekiyor veya can sıkıcı mesajlar aldıysanız bu mesajları Instagram’a iletmeniz gerekiyor.

Aynı şekilde kopya içeriklerin adalet sahibinin siz olduğunuzu kanıtlamanız ya da zor ve nefret taşıyan paylaşımları rapor etmeniz gerekiyor.

Bütün bunların dışarıya legal olmayan bir şekilde başkasının ınstagram hesabını kapatmak ise suçlu durumuna düşürebilir. Son dönemde takipçi sayısı düşük olan bazı hesaplara bu işlemler yapılabiliyor. Hesaptaki tüm fotoğraflar ve içerikler birebir kopyalanarak benzer hesabın daha fazla takipçili ve etkileşimli olan kopya hesabı Instagram tarafından reel hesap gibi algılanıp aslında sahte olan hesap kalırken gerçek olan hesap kapatılabiliyor. Ama bu şart genellikle çok az takipçili ve çok az etkileşimli hesapların başına gelebiliyor. Böyle bir durumda da kapatılan hesap sahibi kendi bilgilerini Instagram’a göndererek hesabının her yerde açılmasını sağlayabilir.

Şikayet konusu nedenlerle birinin Instagram hesabını kapatma başvurusunda bulunmak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Instagram’da taciz veya siber zorbalık yapan hesabı şikayet etmek için tıklayınız…

Instagram’da sizi taklit eden kopya hesabı şikayet etmek için tıklayınız…

Topluluk kurallarını ihlal eden hesabı şikayet etmek için tıklayınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir