Cep telefonu satışlarında büyük yükselme devam ediyor

Pandemi koşulları nedeniyle birçok sektör durma noktasına geldi. Otomotiv üretimi bile büyük bir gerileme yaşadı. Akıllı telefon sektörü bu konuda en şanssız sektörler arasında yer alıyor. Samsung, Xiaomi, Apple ve öteki birçok marka darbe üstüne darbe yedi.

2021 yılının ilk 3 ayına baktığımızdaysa akıllı telefon satışları yüzde 26 oranında arttı. Kimse böylesine bir yükseliş beklemiyordu. En azından pandemi etkileri sebebiyle uzun bir süre daha keza üretimde keza de dağıtımda gerileme bekleniyordu.

Gartner kadar yapılan bir takım araştırmalara kadar akıllı telefonlarda önemli oranda yükseliş yakalandı. Bu yükselişin çoğu nedeni var. Başta 2020 yılında ciddi oranda istek birikmesi olduğunu söyleyebiliriz. Yaşanan bu istek birikmesi sebebiyle 2021 yılı canlı geçti.

Satış rakamları cep telefonu pazarı için hiç olağan değil. Zaten yıllardır varolan bu sektör için böylesine yükselişler uzun sürmeyecektir. Pandemi ardından herşeyin normale dönmesi yüksek bir olasılık. Ayrıca 2019 yılında yaşanıp 2020 yılı boyunca devam eden pandemi koşulları heybetli bir haylazlık oluşturdu.

Sektördeki satmak oranları ise yaklaşık olarak benzer. Listenin başında Samsung yer alıyor. Hemen ikinci sırada Apple var. Onun ardından ise Xiaomi yer alıyor. Kısacası devler yine aynı şekilde listelendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir