Dijital reklamcılık sektörü her geçen yıl büyüyor

Yapılan yeni bir alıştırma ile birlikte bazı raporlar yayınlandı. AdEx Benchmark Raporu Türkiye dahil olmak üzere 28 Avrupa ülkesini değerlendirdi. Değerleme 2020 yılını kapsıyor. çoğunlukla dijital reklamcılık sonuçlarına bakıldığında Türkiye’de fazla önemli bir artış olduğu görülüyor.

Özellikle son dönemlerde dijital reklam pazarı varsayım edilenden çok daha fazla büyüdü. Türkiye neredeyse yüzde 34,8 oranında çoğaltma elde ederek dijital reklam pazarının en fazla büyüyen ülkesi olarak karşımıza çıktı. Kısacası beklenenden fazla daha sert bir yükseliş elde etti.

genellikle değerlendirildiğinde raporda sipariş verme işaret. Avrupa’nın en büyük ülkeleri bu sıralamalarda biraz daha geri plandayken Türkiye birincil sıralarda yer alıyor. Benzer şekilde Ukrayna yüzde 26,5 oranında artış ile ikinci sırada yer alıyor.

28 ülke bu araştırmaya dahil edildi. Bütün ülkeler aralarında çift haneli artış yakalayan sadece 7 adam başına oldu. Türkiye ve Ukrayna ilk sıralarda yer alırken listenin devamında sırasıyla Sırbistan, Çekya, Bulgaristan, Romanya, Almanya ve Avusturya gibi ülkeler yer aldı. Bu ülkelerin tamamında sıradan yüzde 10 oranında büyüme yakalandı.

Dijital reklam pazarı küçülen bazı ülkeler de bulunuyor. Pandemi sürecinin bunda çok büyük bir etkisi olduğu düşünülüyor. Keza Türkiye’de ucuz meslek gücünün bulunması Avrupa ve diğer dünya ülkelerinden iş almasını kolaylaştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir