Fatih Terim açıkladı! “Morutan olası değil”

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, “Morutan’ı biz başlangıçta 2017’de izlemişiz, belki o zaman 2’nci Lig’de, 3’üncü Lig’de bir takımız olsaydı alıp gelişmesini orada tamamlayabilirdik. Fazla minik bir paraya da alınabilirdi o dönemde. Şu Anda ise çok yüksek paralar konuşuluyor. Fazla beğendiğimiz bir oyuncu fakat o seviyelere çıkmamız mümkün değil. Beğeniyorum, ilerleyen yıllarda daha da iyi olacağını düşünüyorum. Şu anki koşul, sayı olarak bize çok yüksek” dedi.

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, yeni sezon öncesi basın mensuplarıyla sohbet toplantısında bir araya geldi. Kampa gitmeme nedenlerinden bahseden Terim, “Pandemi bize böylece bir iş yaptı ki… Bazı yerler düşündük ama yasaklı, giriş problem. Gittiğiniz yerde hazırlık maçı yapmanız gerekiyor. O değil. Fazla basmakalıp da bir sayı tutuyor. Bunları hepsini düşündüğünüzde kampa gitmedik. Yoksa fazla daha güzel yerler bulmuştuk. Biz burada da kamptayız, biliyorsunuz. Sabahtan burada kahvaltı, antrenman, öğleden daha sonra yemek ve izin, akşama bir daha idman… Eğer bir maç organizasyonu olsaydı, turnuva gibi, oraya gidecektik.

İnşallah pandemi döneminin etkileri son bulur ve değişik turnuvalara gidebiliriz. Bu yıl ligdeki deplasmanlara şayet maç günü gideceğiz. Özellikle bezginlik olmayan yakın yerlere. Şu Anda inceliyor arkadaşlar. TFF’den cezai müeyyidesi yahut, o kadar gideceğiz. Özellikle pandemi döneminde fazla akla yatkın buluyorum… Oyuncuların daha profesyonel düşündüğüne inanıyorum. Herkesin evini, çocuğunu arayacağını, daha sıcacık edeceklerini, kendilerini daha iyi hazırlayacaklarını düşünüyorum. Sağlıkçılarla ve performansçılarla konuştuk… Bunu yapabiliriz” diye konuştu.

Stada bir tesis yapılması konusunda da konuşan deneyimli teknik adam, “şu anda Florya’ya yoğunlaşmış durumdayız. Buraları yaptırıyoruz. Üst saha, daha alçak saha yenileniyor. İç kısımlarda da bazı değişikliklerimiz var. Soyunma odalarımızın, kamp binamızın üzerinden geçiyoruz.  yine de her halükarda stadın altındaki kısımdan yararlanmak lüzumlu. Çünkü abes orası” açıklamasında bulundu.

Berkan Kutlu ve Taylan Antalyalı’nın aşağı yukarı hazır gibi olduklarını söyleyen Terim, “Taylan bir hafta oldu başlayalı.Taylan da yavaşça hazırlanmış ışık halkası gelecektir. Berkan hazırlanmış gibi…” dedi.

“EPEY BİR SÜRE DAHA FLORYA’DAYIZ”

“Sezona hazırlanıyoruz, UEFA’ya hazırlanıyoruz. Bir yandan transferlerle uğraşıyoruz, diğer yandan Florya’yı yeniden tasarı ediyoruz” diyen tecrübeli teknik adam şunları açıklama etti:

“Takdir edersiniz fakat, 7 Eylül’e değin olan zaman biraz hareketli geçecek. Bir aydan fazla zamanımız var. Onun için de değişimi en iyi şekilde uygulamak istiyoruz. Yukarıdaki sahayı kaldırdık, ambarın yan geniş bir alan vardı. Onları alışılagelmiş yediye yedi bir saha yaptık. Pres sahası yaptırmıştım çok önce. Onun da zeminini kaldırdık. Üçü pat diye hazır olacak. Keza altyapımızın hem bizim daha bakımlı antrenman yapma imkanı olacak. Başkan’a sorduğum vakit Kemerburgaz’ı net bir yanıt aldım. ‘minimum 25 ay sürer hocam’ dedi. Biz ona ülke şartlarını düşünerek azıcık daha koyalım. Epey bir vakit daha buradayız. O yüzden bunları yapmak zorundayız. sırası gelmişken soyunma odamızı arkadaşlarımız yapıyorlar. Müdahale ettiler sağ olsunlar. Hummalı bir egzersiz var burada.O çalışma gerçekleştirildi. Hatay maçını orada oynayabileceğiz gibi görünüyor.”

“SEÇİM DÖNEMİ 2-3 HAFTALIK BİR KAYBIMIZ OLDU”

Terim, başkanlık seçimi döneminde adının fazla geçmesine rağmen gürültüsüz kalmasıyla ilgili ise “Benim çalıştığım hiçbir dönemde seçime müdahil olmadığımı iyi bilirsiniz. Oy kullanmadım ve hiçbir süre müdahil olmadım. Dürüst bulmuyorum. Ben gelmediğim gibi aileden kimseyi de getirmedim. Burada çalışmış teknik heyet ve arkadaşlarım dahil kimseye müsaade etmedim. Oyumu kullandığım başkan seçilirse onun antrenörü mü olayım yani? Oy kullandığım başkan adayının hocası olmam. Benim böyle bir prensibim var. Eğer bir gün çekilirsek natürel oysa etkimizi, yetkimizi, sevgimizi kongre salonlarından daha dar görme imkanı olur. Abes olduğum süre gittim oy kullandım; ailemle de kullandık; fakat bilhassa bu sefer kullanmadım. Düşünün ki önce avukatımızdan ayrıldık. Seçim tarihlerini bir defa düşünmek lüzumlu. Maalesef orada en düşük 2-3 haftalık bir kaybımız oldu. çoğunlukla seçim tarihlerini tüzükte değişebilir mi diye bir ara düşünmekte fayda var.Onu düşünerek takımın da durumu doğrultusunda hareket edilmesi daha doğru” dedi.

“BİZİM GİBİ EKONOMİK ZORLUKLAR ÇEKEN TAKIMLAR İÇİN AKTARMA ŞIDDET”

Takımların sezonu erken açması hakkında da Terim, “Çok alıştığımız bir şey yok. Mayıs’ın sonu, haziran başı. Bu sene böyle oldu. Her geçen gün zorlaşacak gibi gözüküyor. Erken açılmak zorunda kaldık. Koşullar ne olursa olsun, bizim gibi hesaplı zorluklar çeken takımlar için aktarma zorlama. Pandemi birçok şeyi geriye doğru attı” ifadelerini kullandı.

“BAŞKA BİR TAKIMLA İLGİLENMEDİĞİM GİBİ BAŞKALARINA DA HERHANGİ BİR SÖZ VERMEM”

Fatih Terim, tercih sürecinde bambaşka takımlardan önerge gelip gelmediğiyle ilgili ise “O tekliflerin olması ara sıra olması doğal. Uzun zamandır var her şeyden. Benim şöyle bir huyum var. Bir takımda çalışırken diğer bir takımla ilgilenmediğim gibi başkalarına da herhangi bir laf vermem. Bunlara fazla asalet etmemek lazım. İşim bitmemişti. Fazla da kısa bir vakit var. Başka türlü de olabilirdi. O süre düşünebilirdim. Hemen Şimdi kopmadan böyle bir şey hiç düşünmedim” dedi.

“MÜMKÜNSE ORTA SAHA OYUNCULARININ HEPSİ İKİ YÖNLÜ OLSUN”

Berkan – Taylan – Cicaldau’nun ideal orta saha üçlüsü olup olmadığının sorulması üstüne ise Terim, “Biz birazcık değişikliğe uğruyoruz.Sonradan baştan rakam olarak kulübe dönebilecek oyuncular. Pozitif benim özellikle prensiplerimden, 1998-99’dan itibaren baskıyı, presi isteyen; onu, artı pası kullanmayı düşünen ve ona kadar davranmayı isteyen bir öğretmen olarak… Daha fazla zorlama yapan, oyun kontrolünü elinde bulunduran bir oyuncu grubu. Yaş olarak daha genci.. Elbette oysa tecrübeli oyuncudan, fırsat transferlerinde vazgeçmeyeceğiz. çoğunlukla  ilerleyen yıllarda Galatasaray’a para kazandırabilecek, katkı verecek genç arkadaşlarımıza daha önem verdiğimiz bir hakiki. Olabilir. Alex, sol tarafa Patrick, sağ tarafa Sacha….Taylan kazandığımız bir oyuncu. Üçlü olabilirler. Mümkünse orta saha oyuncularının hepsi iki yönü olan olsun” cevabını verdi.

“MORUTAN FAZLA BEĞENDİĞİMİZ BİR OYUNCU LAKIN O SEVİYELERE ÇIKMAMIZ MUHTEMEL DEĞİL”

Morutan transferi ile ilgili ise deneyimli teknik adam, “Morutan’ı biz başlangıçta 2017’de izlemişiz, ola ki o vakit 2’nci Lig’de, 3’üncü Lig’de bir takımız olsaydı alıp gelişmesini orada tamamlayabilirdik. Fazla küçük bir paraya da alınabilirdi o dönemde. Şu felsefenin oturması lazım; Türkiye’de alınan oyuncunun genç de olsa, yaşı da olsa derhal anında katkı maddesi vermesi bekleniyor.Morutan, sonradan Romanya içerisinde transfer yapıyor. Biz o süre o yaşta alabilseydik, gelişimini bizde sağlayacaktı. Şimdi ise fazla yüksek paralar konuşuluyor. Fazla beğendiğimiz bir oyuncu lakin o seviyelere çıkmamız mümkün değil. Beğeniyorum, ilerleyen yıllarda daha da iyi olacağını düşünüyorum. Şu anki koşul, sayı olarak bize fazla yüksek. O seviyelere çıkmamız olası yok. Bonservisiyle ayrılanlar olabilirse olası ama yine de sayı yüksek. Konuşulur. Kayda Değer olan limit. Limitimizi açabilecek bir hamlemiz, ayrılan arkadaşlarımız olursa düşünülebilir. şimdi konuşulmadı. Duyduğumuzu söylüyorum. Yazılanlar ve duyduğumuz rakamların büyük olduğu yönünde. Belki bir gün resmi olarak oturulursa, zorunlu ve yerinde şartlarla hamlemizi yapabiliriz” dedi.

Falcao ve Feghouli’ye önerge olup olmadığını ile ilgili bir soruya ise Fatih Terim, “şu anda yok. Jimmy’nin bir durumu var. Bir Takım genç oyuncularımızı istiyorlar. Mümkünse bazı genç oyuncularımızı yakalamak istiyorum, Atalay ve Kaan gibi. Onları adamak istemiyorum. Bir kısmını oynamaları için vereceğiz. Transferin makul ölçülerde durmayacağı için, kadroda yeteri değin bir yükseklik olacak.Bitinceye değin kimse ne yaptığınızı bilemez. Benim listem üç kişide var. Bende de duruyor. Her lahza gidebilir düşüncesi vardı Diagne ile ilgili. Kendisi de bir takım yerlerde bunu istediğini söylemişti. Yarın diğer bir imkan, önerge gelebilir. Öyle bir şey size sunarlar ki, bu rakam nereden çıktı dersiniz, inanamazsınız. Dönem transferi yerine getirmek zorunda olduğumuz zamanlar vardı. Diagne’yi biz aldığımız vakit, Ozan Kabak’tan gelen parayı ama o dönemde harcayabiliyorduk. FFP gereği kış döneminde kulübün kasasına giren transfer parasını yazın bonservise taşıyamıyorduk. O dönem Diagne’yi aldık, iyi oysa de aldık, şampiyon olduk. Luyindama için doğaüstü oynarken, çaprazının kopması, onu 6-7 ay geriye attı. Her gün daha iyi olacağını düşünüyorum. Stoper almayı düşünüyorum. Şu lahza için yabancı bir stoper düşünüyoruz. Geldik, Ndiaye’yi büyük rakama sattık. Ozan’dan, Rodrigues’deri, Gomis ve Fernando’dan büyük rakamlar aldık. Taraftar ister, bu da doğal fakat geçen gün de söyledim. Kafamdaki, aklımdakini yapabilecek bazı sahada istiyorum.”

“O GÜN LİMİTİMİZ OLSAYDI, 8-9 MİLYONA HAALAND TRANSFERİNİ BİTİREBİLİRDİK”

Altyapı ve transferler ile ilgili ise Fatih Terim şu açıklamaları yaptı:

“Birçok oyuncu seyrettiriyoruz biliyorsunuz.Biz onu U20 Şampiyonası’nda izlettik, canlı olarak da daha sonra bir lig maçı için Norveç’e Ümit Davala Öğretmen ile Necati Ateş Hoca’yı gönderdim. Oradan beni aradılar, maçtan. ‘Hocam, tüm scoutlar burada, elimizi ivedi tutmazsak alırlar’ dedi. Canlı seyrettiriyorum. Biri santrafor, öbürü bek oynamış lakin yeniden de kullanmışız futbolculuk döneminde. O gün limitimiz olsaydı, 8-9 milyona transferi tamamlama noktasına gelecektik. Juventus, City, Manchster United hepsi orada. Şu an Avrupa’nın en manâlı oyuncusu. Martin ile beraber Norveç’in benzer şehrinden olduğu için iletişim kurduk, babasıyla görüştük. Oyuncuyla uzlaşma noktasına geldik. Maalesef, Norveç’ten hiç çıkmamış 20 yaşında bir oyuncuya o dönem 8-9 milyon versek, neler olabilirdi Türkiye’de, siz tahmin edin. Şu Anda 150 milyon Euro. Bu ve buna benzer bir oyuncu da Milan’a gitti, Hauge. O da bizim portföyümüzdeydi. Moder, Polonya’da yakaladığımız oyunculardan biri. Onu fazla istedik. Sonra milli takımda oynadı değeri pat diye arttı. Brighton 11 milyon Euro verdi. 11 milyon verdi ve ocak ayında oyuncuyu kulübe bıraktı. Bakın, Brighton. Diğerlerine gelmiyorum.Bunlarla rekabet ediyorsunuz. Bunlardan biz fazla buluyoruz. Scout ekibimizin ben gittiğim süre kalmasını istedim. Dünyanın her tarafıyla ilişkileri var. Dünyanın bildiği, herkesin bildiği, lakin scout ekibinin bilmediği hiçbir oyuncu yok. Bu dek net söylüyorum. Hani ara sıra diyorlar ya, ‘Nasıl bulamıyorsunuz bu adamları, şurada şöyle bir adam var’ diye. Bizim çok yüksek rakamlı bir datamız var, peşine düşüp takip ediyoruz. Manchester City, Chelsea gibi kulüplerin 18-22 yaş aralığında koskocoman rakamlar vererek oyuncular aldığını biliyoruz. Bunların tümü tutuyor sanıyor musunuz? Böyle belki 100 oyuncuyla yatırım yapıyorlar. Şayet hepsi tutmuyor lakin neticede bu söylediklerimizi biz yok onlar alıyorlar. Yakın zamanda altyapıda yaş kontenjanı 21’den 19’a inince, 19 sonrası oyuncularımız, Atalay, Erkan, Kaan… Ya gidecekler veya bizimle idmana çıkacaklar. Bizde kadro şişikin olduğu için gönderiyoruz. Olur Ya kendi kulübümüz ve hocamız olsa çok değişik olabilirdi. TFF’nin bize cinayet verdiği en can herif zamanında, Hindistan’a, Şili’ye, Tanzanya’ya delege gönderdim. Buralara gönderim. Bundan sonradan da devam edecek.Portekiz’den veya diğer yerlerden birçok örnek var. Altyapıya başı açımızı azıcık daha iyileşeceğiz. Bir gün oturuyoruz herkesle. Scout grubu da var. Scout grubunda bir oyuncu konuşuldu. ‘Şu hocaya getirdik beğenmedi’ dedi bir arkadaşım. Bir hocaya yüzlerce sunuyorsun. Hangi birine evet desin. Yüz tane aktarma olur mu? Her kaçan oyuncuyu mutlaka bize getirmişlerdir. Biz beğenmemişizdir. Bu yalanlara kanmayın. Bu, kendini kurtarmamın, suçu bir başkasına yükelemenin yoludur. Getirdin, seyrettik hoşumuza gitmedi şu an… Bu benim için yok, tüm teknik adamlar için geçerli.”

“BİR YETENEKLİ ÇOCUĞA PARA VERİP ALAMIYORUZ”

“Gerçek böylece yok. Reel benim bu anlattım. Teknik olarak ben listeyi veriyorum” diyen Terim, “Onun için bir tümce kurdum çok üzerinde durmadınız. Makas açıldı dedim. Sen 15’e alırsan o 150’ye alıyor. Sen 1,5’a alırsan o 15’e alıyor. Avrupa’da büyük statüsüne koynayacağımız kulüpler bunu yapıyor. Bizim genç oyunculara da görüntü açımızı değiştirmemiz gerekiyor. Hemencecik, derhal katkı maddesi bekliyoruz. Hiçbir şansı değil. Bir oyuncu alıyorsunuz, hazırlık maçından beri ortalığı felaket yapacak.Fransa’dan ilk kere çıkıyor Sacha, belli uçacak. Diğer şansı değil. Bunları tümü gelişim açısında. İlk defa şampiyona oynayan, iddiası olan, hedefine 23’ü koymuş bir takıma geliyor. Basit değil, o yüzden tedbirli olmamız gerekli. Bir yetenekli çocuğa para verip alamıyoruz. Tanzanya’ya giden bir scout ekibinin Türkiye içerisinde bir takım oyuncuları bulamaması mümkün mü? Ben de istiyorum ki 3-4 tane yüksek rakamlı olsun. Borçlarımızdan böylelikle daha gizli kurtuluruz. Bugün misal Marcao ve Luyindama. Nereden baksanız üç senedir oynuyorlar, aldıkları maaş ve yapılan uzlaşma şartları da kesin. O vakit o kulüplere verilen kendi rakamı ile toplayıp 5’e böldüğünüz vakit fazla bir şey etmiyor. Israrla hemen şimdi de söyledim. Bazen tecrübeliye de ihtiyacımız var, zoraki daralabiliyorsunuz. Zinde almak başka bir şey. sonuç olarak deneyimli de alacağız lakin rakamlar eski rakamlar olmayacak” ifadelerini kullandı.

“Transferlerimizin durmayacağını söyledim” diyen Terim, “Ben bir kabul değiştireceğimizi düşünüyorum. Yakın zamanda başka tedbirler dolabilir. Yalnızca genç edinmek için yok. Hem işimize yarayacak, ayrıca tam isabet, inandığımız, güvendiğimiz, genç, yaş almış ayırt etmeden devam edeceğiz.Bir transferi siz bulduğunuz anda minik bir rakama bitirmezseniz bir sonraki yıl karşınızda büyük rakamlar görebilirsiniz. Kafamda beni yansıtan, beni tanıdığınız zorlama, pres, kontrapres yapabilecek ve pası oynayabilecek bir oyun ortaya koymaya çalışıyorum. Birazcık daha enerji katmaya çalışıyorum. Bunun ekonomisi ucuz diye bazıları almıyoruz. Aktarma için sadece ekonomiyi bir argüman olarak düşünmeyelim. Kabiliyet olması, daha sonra para kazanmayı düşünmemiz gibi birçok argüman var” dedi..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir