Mobil oyun sektörü güvenlik açıkları ile çaba ediyor

Herkesin elinde olan zeki telefonlar artık oyunlara çabucak ulaşılmasını sağladı. Ancak böylesine çabuk bir ulaşım temin etmek sadece zeki telefon kullanıcılarına ait bir nitelik değil. Aynı şekilde bilgisayar korsanları tüm bilgilere böylesine tez ulaşabiliyor. Özellikle son dönemlerde emniyet konusu daha kritik ülkü geldi.

Adi şartlarda herhangi bir mobil oyun stüdyosu kullanıcıların verilerini gizler. Kimlik hırsızları ve farklı alanlara yönlendirilmiş dolandırıcılardan korunan bu nesil stüdyolar tehlikesiz olarak bilinir. Fakat Çinli mobil oyun geliştiricisi AMT Games sunucularında devasa bir güvenlik açığı tespit edildi.

Test edilen güvenlik açığı neredeyse 1,47 TB büyüklüğünde veriyi kapsıyor. Dolandırıcıların fazla sıcacık bir şekilde erişebileceği bu veriler şifresiz ve korumasız halde. Battle for The Galaxy gibi oyunların da sahibi olan bu şirket 103 ülkede milyonlarca kullanıcıya sahip.

Bahsi geçen kullanıcı verilerinin büyüklüğü aslında de tahmin edilenin çok daha üstünde. Böylesine heybetli boyutta verinin herhangi bir şifreleme ya da koruma olmadan tutulması son derece olağandışı. Kullanıcılara ait IP adresleri, ödeme sağlayıcıları e-postalar ve öteki bir takım veriler bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilebilir.

Böyle bir açık olduğunu saptayan siber güvenlik uzmanları şirkete uyarı gönderdi. Demin bununla ilgili herhangi bir tedbir alınmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir