Salyaya karşısında çözüm deniz bakterileri

Deniz salyası Marmara’dan toplanan doğal bakteriler ile temizlenebilir mi? Uzmanlar bu sorunun yanıtını arıyor.

“DENİZ BAKTERİLERİ SALYA KİRLİLİĞİNİ TEMİZLEYECEK”

Marmara’daki deniz salyası nasıl temizlenecek? Bunun için çeşitli adımlar atılıyor, çeşitli projeler geliştiriliyor. İstanbul Üniversitesinden Prof. Gülşen Altuğ ve ekibi alıştırma başlattı. Yenikapı’da belirlenen alanda deniz salyaları doğal bakterilerle yok edilmeye çalışılacak. 3 gün önce başlayan çalışmanın önümüzdeki günlerde sonuç vermesi bekleniyor. CNN TÜRK’e konuşan Prof. Dr. Gülşen Altuğ, “Biz deniz bakterilerini kullanarak doğal ortamdaki kirliliğin, doğal etraf bakterileri ile giderilmesi noktasında çalışmamız vardı. Bunun sonuçlarını laboratuvarda aldık. Sahada göstermek istedik ve çalışmayı başlattık” dedi.

BAKTERİ SALYAYI NASIL TEMİZLİYOR?

İstanbul Yenikapı’daki bir alan pilot alan seçildi. Bariyerlerle kapatılan bölgede 3 gün önce incelemeler başladı. Deniz salyasını değil edecek bakterilerin seçimi için 2000’li yıllardan itibaren izole edilen ve laboratuvarda uyutulan bakteriler kullanıldı. Uygun yapıdakiler seçildi, bakteriler arasından bir karışım oluşturuldu. Prof. Dr. Gülşen Altuğ, “Müsilaja emrindeki bir organik madde birikimi olduğu için ortamda, bakterilerin bu konuda yetersiz kaldığı ve çözünmeye hazır olan birikmiş olan organik maddeyi çözmediğini görüyoruz. Doğanın kendi olağan akışında atama yapan bakterilere bir takviye olması amacıyla müsilajın olduğu yerde uyguluyoruz. Ilk Olarak yüzeyde her tarafa eşit dağılacak şekilde kullanım yapıyoruz. Sıcaklık, PH, oksijen, tuzluluk değerleri ve bakteri sayılarını takip ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

Dilekçe belirlenmiş aralıklarla yapılıyor. Salyanın doğal yollarla tahrip edilmesi bekleniyor. İncelemeler olumlu netice verirse proje bütün Marmara genelinde uygulanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir