Son dakika: Meteoroloji uyarmıştı, su baskını vurdu! Dereler taştı 6 ev yıkıldı, ıslıklarla…

Meteoroloji’den Van’ın doğu ilçelerinde adaleli yağış sebebiyle oluşabilecek sel ve su baskınlarına aleyhinde itinalı olunması uyarısında bulunulmuştu.

Yağışların öğle saatlerinden daha sonra Van’ın doğu ilçelerinde kuvvetli olması beklendiğinden, ani sel, sel, şimşek, lokal doymuş yağışı ve yağış hemencecik adaleli rüzgara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekiyor ifadelerine yer verilmişti.

‘JANDARMA UYARDI, DAKİKALAR DAHA SONRA SU BASKINI GELDİ’

Van’ın Başkale ilçesi Esenyamaç köyündeki su baskını felaketini canlı yayında aktaran CNN TÜRK muhabiri şu bilgileri paylaştı:

“Van’daki seli görüyorsunuz. Keza oradaki dereden akıyor, ayrıca bağlı taraftan akıyor. Azıcık önce onda biri kadardı. Sel suları dere yatağından taştı geliyor. Su Baskini sularının aktığı yerin peşinde konut yıkılmıştı. 6 ev yıkılmıştı, 30’a yakın konut zarar fark etti. Sel aniden geldi. Beş dakika önce selin aktığı yerdeydik. Jandarma uyardı, su baskını gelecek, oradan çıkın diye. Dakikalar daha sonra su baskını geldi. 

Su Baskini suları bir anda geldi. Köyün ortasında akan minik bir nehir vardı. bir anda sele döndü. Dakikalar önce köyün üstünden başlayarak ıslıklar çalmaya başladı köylüler. ıslıklar çalarak su baskını geliyor, kaçın diyerek birbirlerini uyardılar. Evlerin çatısındalar. 

Geçen Günkü selden dolayı çok sayıda ev hasar fark etti.. Bu selde de umut ediyoruz fakat diğer evler hasar görmemiştir. Umuyoruz oysa hayvanlar güvenli yerlere alınmıştır, ırk da tehlikesiz noktaya alındı. Buradaki millet okulun bahçesindeki çadırlara alındı.

‘KÖYÜN ÜSTÜNDEN ISLIKLAR ÇALINDI’

İş makineleri 10 dakika önce selin olduğu yerde kazı yapıyor, orayı düzeltiyorlardı. Yağmur başlayınca su baskını olabilir diye herkes üst taraflara alındı. Herkes güvenli şekilde selin olduğu noktadan uzaklaştırıldı. Köyün en üstünden ıslıklar çalındı, jandarma anonslar yaptı, sel geliyor diye…

Üst taraflara çıkınca cümbür cemaat selden kurtuldu diye umut ediyoruz. yayın yapmak için köyün üst taraflarına çıkmak isteyince buradaki görevliler su baskını gelebilir dedi. Canınız tehlikede deyip bizi buraya aldılar. Buraya çıkınca selden kurtulmuş olduk. Şu lahza itibariyle görebildiğimiz noktada sele kapılan kimse görünmüyor. Üstteki tarafta selin daha da şiddetli olduğu söyleniyor.

Jandarma ekipleri köylüleri yeniden uyarıyor, herkesin azıcık daha geriye doğru çıkmasını rica ediyor. Bu noktada su baskını birazcık daha arttı gibi.

Selin aktığı yol normalde köyün yolu. Köylüler ‘su baskını suyu daha da artacak’ diyorlar. Bu noktada su baskını daha da artarsa umarız olmaz ama bir eve zarar verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir