Suni zekanın meçhul yönleri neler?

Microsoft Research departmanında çalışan Kate Crawford, acayip bir kitap hazırlayarak piyasaya sundu. Suni akıl atlası isimli kitabı çok ses getirecek gibi görünüyor. Onun bu kitapta suni zekayı övdüğünü düşünebilirsiniz. Fakat Microsoft çalışanı tam tersini yaptı diyebiliriz.

Kitap eleştirmenleri ve teknoloji araştırmacıları göre incelenen kitap epeyce garip detaylara sahip. Ilk Olarak kitabın yazarı yapay zekaya o kadar inanmadığını açıklama ediyor. Ona kadar yapay zihinsel olarak ifade edilen sistem sahiden hem suni yok hem de zeki değil. İşin fazla daha öbür boyutlarını anlattı diyebiliriz.

Yapay akıl özerk ve otomasyon gösteren şeyin fiilen halk müziği olduğu ifade edildi. Ona kadar besbelli otomasyon değil. Yani yapay akıl sistemleri kendiliğinden hareket edemiyor. Bunlar en ince ayrıntısına kadar insanlar kadar yönlendiriliyor.
Kate Crawford tarafından yazılan kitapta bununla beraber doğal kaynaklar bir uçtan bir uca suni zekanın üretildiği ifade ediliyor. Bu Nedenle onun yapay olmadığı ortaya çıktı. Peki Microsoft çalışanı niçin böyle bir izah etme yapma gereği duydu? Henüz Microsoft şirketinde çalışmaya sürekli Crawford, önyargıların bitirilmesi gerektiğini düşünüyor.

Bir Takım insanların yapay zekayı yaklaşık olarak kurtarıcı gibi görmesi onun bu kitabı yazmasında etkili oldu. Ayrıca geliştirilen suni akıl sistemleri insanları cinsiyetlerine ya da cilt renklerine kadar sınıflandırıyor. Bu durumda aslına bakacak olursak suni akıl bir siyaset malzemesi haline gelmiş oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir