TCL ülkemizde seri üretimine geçiyor

Ülkemizde her geçen gün teknoloji devleri birer birer fabrikalarını açıyor. Bunlardan biri de son olarak TCL şirketi oldu. Hemen Şimdi küresel pazarda yeni yeni varlığını gösteren firma ülkemizde fabrika kurarak Avrupa pazarına daha basit ulaşmayı hedefliyor. Türkiye’de kurulacak fabrika ve dışarı ithal edilecek ürünlerde rahat sağlanması bunun nedenlerinden biri. Asya pazarında gitgide üretimin pahalılaşması sebebiyle farklı pazarlar arayan ve kendine karşılıklı arıyan firma bunu Türkiye’de Arçelik ile sağladı. TCL, satışlarını artmak nedeniyle Beko ve Grundig’in sahibi çok uluslu bir Türk beyaz eşya üreticisi olan Arçelik ile müşterek çalışarak ürünlerini montajlayan bir fabrika kurdu.

Fabrikanın acilen yıllık 450.000 adet üretim kapasitesine sahip olduğu bildiriliyor. Ama bu sayının gelecek sene iki katına çıkması bekleniyor. şimdi fabrika sadece Benzeri Knocked Down (SKD) kitlerine dayalı üniteler üretiyor, ancak üretim hattı olgunluğa ulaştığında Çin’den Tamamen Knocked Down (CKD) kitlerini ithal etmeyi planlıyor.

TCL, geçen sene TCL10 serisinden başlayarak kendi markalı akıllı telefonlarını satmaya başladı. Avrupa ve Kuzey Amerika’da satışa sunulan TCL 20 serisi ile bu sene yeni modeller ekledi . Bu iki pazar başarısı için önemlidir, böylece niçin Avrupa’da-ülkemizde fabrika açması çok akla yatkın bir girişim olarak değerlendirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir