Türkiye İlk Astronotunu Seçiyor

Milli Uzay Programı dahilinde Türkiye’den bir Türk astronot uzaya gidecek. Program için adayların seçimine ilerleyen zamanlarda başlanacak.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliği ve 1. Uzay Ekonomisi, Uzay Hukuku ve Uzay Bilimleri Sempozyumu gerçekleştirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, sempozyumda Ulusal Uzay Programı hakkında konuşarak konu hakkında data verdi. 

Geçtiğimiz şubat ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu program çerçevesinde, Ay misyonlarının yanı sıra ülkenin birincil astronot seçimi de program kapsamına girdi. Bakan Yardımcısı Kacır, 2023’te milli teknolojiler aracılığıyla Ay ile teması gerçekleştirmeyi, 2028’de ise Ay’a yumuşak iniş yapmayı amaçladıklarını belirtti. 

”İLK ADIM BİR TÜRK ASTRONOTU UZAYA GÖNDERMEK”

Mehmet Fatih Kacır, “Programımızdaki bir öteki önemli adım ilk Türk astronotumuzu bir bilim misyonu çerçevesinde uzaya göndermek olacak. Astronot adaylarımızın seçimine yakın bir vakitte başlamayı planlıyoruz.’’ dedi.

2023 VE 2028 AY MİSYONLARI

Cumhurbaşkanı “2023 sonunda yakın dünya etki alanında ateşleyeceğimiz kendi milli ve benzersiz hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz. 2028’de hayata geçirmeyi planladığımız ikinci aşamada ise aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak birincil fırlatmayı bu kere kendi ulusal roketlerimizle yapmayı hedefliyoruz. Ay’a yumuşak iniş gerçekleştireceğimiz bu aşamayı da tamamladığımızda Ay’da bilimsel etkinlikler yapabilen sayılı ülkelerden biri konumuna geleceğiz.” biçiminde açıklama yapmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir