Türkiye’de İHA ile Teslimat Dönemi Başlayacak

Özellikle operasyonlar ismini fazla duyduğumuz İHA’lara üstelik taşımacılık özelliği getirilecek. Testlere hafif ilaç taşımak ile start verilecek.

Dünya genelinde İHA’larla teslimat konusunda gelişmeler devam ederken, son dönemlerde bu alanda adından laf ettiren Türkiye’de çalışamalara başladı. Sivil yararlı önem nakliye faaliyetleri için altyapı oluşturuluyor.

TÜRKİYE’DE İHA’LI TESLİMAT DÖNEMİ BAŞLIYOR

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM),bütün dünyada çabucak büyüyen İHA’ların sivil amaçlı düzenleme, müsaadelendirme ve operasyonları için model geliştirmeye devam ediyor. Bu model içinde Türk sivil hava sahasının en etkin şekilde kullanılması hedefleniyor. Yapılacak model, sistemde tanımlı olan 50 bin 170 İHA’nın izinli hava koridorlarında ön tasarımı SHGM göre yapılan modül ile hava araçlarına takılabilecek modül aracılığıyla tüm hareketlerin takip edilebilmesini hedefliyor.

TESTLER İLK ÖNCE İLAÇ TAŞIMALARIYLA BAŞLAYACAK

Bu sistemle uçuş izinleri onaylama mekanizmalarına lüzum duymayacak. Esnek uçuş faaliyetleri sağlanabilecek. Modelde, İHA’lar için şehirlerarası ana uçuş koridorları, bunun yanında şehir içi yerinde uçuş kanalları tanımlanacak. Modelin testine hafif hap taşımalarıyla başlanacak.

TALEPLER SIKLAŞMAYA BAŞLADI

SHGM’ye son dönemde İHA ile hafif ilaç nakliye konusunda çokça talep geliyor. Bu konuyu masaya yatıran SHGM çalışmalara start vererek modelin çalışmalarına başladı. Modelin hayata geçirmesinde yapılacak testler, İstanbul Valiliği, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü gibi kurumlarla istişare edilip uygun görüldü. Bu çerçevede işlemin yapılacağı hava sahası için NOTAM yayınlanmasının yanı sıra sigorta ve emniyet konusunda bütün tedbirler alındı.

İHA’lar sıhhat alanında özellikle ulaşması zor bölgelere kan ve aşıları taşımak maksadıyla kullanılıyor. İsmi daha fazla Savunma Sanayii’sinde duyulan İHA’lar, tarımdan arama-kurtarmaya, orman yangınlarıyla mücadeleden trafik denetimine, hava tahmininden yayıncılığa kadar çok öbür alanlarda kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir