Vali Yerlikaya duyurdu! İstanbul için müsilaj toplantısı

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamaya kadar, Marmara Denizi Koruma Eylem Planı İstanbul Koordinasyon Merkezi toplantısı Vali Yerlikaya başkanlığında yapıldı.

Toplantıya, Vali Yardımcısı Günay Öztürk, Sahil Emniyet Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanı Albay Tayfun Paşaoğlu, İlçe Belediye Başkanları, İl Müdürleri, ilgili kurum ve kuruluş yetkilileri katıldı.

Marmara Denizi’ndeki müsilaj kirliliğine karşın Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un koordinasyonunda başlatılan ve 22 maddelik Türkiye’nin en büyük deniz temizliği seferberliğinin ele alındığı toplantıda, İstanbul’da yürütülen çalışmalara ilişkin kararlar değerlendirildi.

Vali Yerlikaya, toplantıda Kocaeli’de yapılan toplantıyı ve Caddebostan Sahili’nde başlatılan müsilaj temizlik çalışmalarının, bilimin ışığında ve kurumlar arası iş birliğiyle yürütüldüğüne aksan yaptı.

Toplantıdaki konuşmasında Marmara Denizi’nin önemine göze çarpan eden Yerlikaya, “Burada bir ayı aşkın zamandır müsilajla ilgili bir kirlilik laf konusu. İlk zamandan itibaren Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız konuyu bilim insanları ile beraber araştırıyordu. Ilk Önce Orta Doğu Teknik Üniversitesi edinmek üzere İstanbul’daki üniversitelerimiz de detaylı bir şekilde çalışıyor. Büyükşehir Belediyemiz ve İlçe Belediyelerimizle birlikte, kamuoyunu içten bilgilendirmek için bilimin rehberliğinde büyük bir hassasiyetle çalıştık.” ifadelerini kullandı.

Yerlikaya, çalışmalar zarfında Valilik bünyesinde İstanbul Koordinasyon Merkezi’nin kurulduğunu belirterek, 5 Haziran’dan bu yandan yürütülen çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çalışmaların ahenkli olarak takip edileceğini ve her aşamasının kamuoyu ile paylaşılacağını aktaran Yerlikaya, katılımcılara teşekkür ederek, istişarenin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Kullanım programının ele alındığı buluşma, yapılan görüntü ve istişarelerle sona erdi.

— Ali Yerlikaya (@AliYerlikaya) June 10, 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir